Spotkanie z konsulem Uzbekistanu

Konsul Republiki Uzbekistanu w Polsce Karimov Maruf  spotkał się z wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem. Podczas wizyty w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim konsulowi towarzyszyła delegacja, w skład której weszli przedstawiciele Agencji ds. Zewnętrznej Migracji Zarobkowej przy uzbeckim Ministerstwie Pracy, przedstawiciele Ministerstwa Pracy i ambasady Republiki Uzbekistanu w Polsce.

W spotkaniu wziął także udział dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemskich Mariusz Kucharek, a także przedstawiciele Agencji Pracy Tymczasowej Tradma na czele z prezes Zarządu Małgorzatą Nurzyńską-Maleszyk, specjalistą do spraw rekrutacji Antoniną Paluch i mecenasem Tomaszem Popiołek-Janiec.

Konsul Maruf przybliżył założenia i działalność Agencji ds. Zewnętrznej Migracji Zarobkowej i przedstawił informacje o aktualnych reformach gospodarczych Uzbekistanu. Wojewoda Przemysław Czarnek zauważył, że zacieśnienie współpracy pozwoli zachować płynność w sprawie wymiany pracowników i wzajemnie ubogacić doświadczenie. Już teraz obecnie w Lublinie studiuje ok. 50 osób z Uzbekistanu.

Dyrektor Mariusz Kucharek podkreślił, że oba kraje leżą w podobnych strefach klimatycznych i mają mniej więcej podobną powierzchnię. To sprawia, że dominujące temperamenty w naszych społeczeństwach, pomogą w utrzymaniu współpracy i prowadzeniu wymiany handlowej i biznesu. Natomiast to, co wyróżnia Uzbekistan, jak wspomniał pan konsul Karimov Maruf, jest to, że jest to państwo podwójnie śródlądowe.

Na koniec spotkania przedstawiciele Agencji Tradma wspólnie z przedstawicielami Agencji ds. Zewnętrznej Migracji Zarobkowej zainicjowały współdziałanie nad memorandum dot. wymiany i współpracy gospodarczej. Spotkanie zakończyło się wspólną konkluzją, że podjęte starania nad zacieśnieniem współpracy w najbliższym czasie będą kontynuowane.

Uzbekistan, to państwo położone w Azji Środkowej o klimacie kontynentalnym skrajnie suchym z ciepłymi zimami (temperatura wahająca się w przedziale 3 do 10 °C) i gorącym, suchym latem, z temperaturami sięgającymi ponad 40 °C. Jest to kraj o małej ilości opadów, sięgających na równinach do 200 mm. Gospodarka Uzbekistanu opiera się głównie na produkcji towarowej, w tym bawełny, złota, uranu i gazu ziemnego. Uzbekistan ma czwarte co do wielkości złoża złota na świecie. Krajowe kopalnie wydobywają rocznie 80 ton złota rocznie, co daje siódmą pozycję na świecie. Złoża miedzi pozwalają uplasować Uzbekistan na dziesiątej pozycji pod względem wydobycia na świecie, a jego złoża uranu na dwunastej. Ponadto Uzbekistan posiada znaczne, niewykorzystane rezerwy ropy i gazu.

uzbekistan 2

uzbekistan

 

 

 

 

 

 

 

źródło